10 تکنیک مهم که باید برای طراحی خلاقانه ی لوگو بدانید

در دنیای امروز که رقابت تنگاتنگی در برندینگ و کسب و کار وجود دارد، عناصر تبلیغاتی، مانند لوگو، هویت بصری، تبلیغات محیطی و غیره، در کنار تبلیغات شبکه های اجتماعی هر روز نقش پر رنگ تری پیدا می کنند. اما واقعیت این است که انسان امروز دیگر حوصله ی خواندن و تحقیق و وقت گذاشتن برای آشنایی با برند یا محصول خاص را ندارد. ذهن انسان امروز به دنبال مرور کوتاه یک تصویر و پی بردن به هدف اصلی برند با دیدن می باشد. اما تا بحال به این فکر کرده اید، که چرا برخی از نشانه های یک برند، برای مثال لوگو، ماندگاری خوبی در ذهن دارند؟ موارد زیادی در این ماندگاری دخیل می باشند، اما خلاقیت در طراحی مهم ترین نکته برای یک برند می باشد. اگر می خواهید ذهنی خلاق داشته باشید و ایده پردازی و خلاقیت را در طراحی لوگو بکار ببرید، می توانید از برخی تکنیک ها کمک بگیرید. در این مطلب ظریف گرافیک قصد دارد این تکنیک ها را معرفی کند.

خلاقیت

تکنیک هایی که باعث می شوند یک لوگوی خلاقانه داشته باشید:

تکنیک "DO IT"

فرقی نمی کند که شما چه کاری می خواهید انجام دهید یا چه مساله ای را در زندگی حل کنید، برای تمام طراحی ها و مسائل مانند طراحی لوگو مواد غذایی یا هر نوع راحی لوگو حرفه ای دیگر، در مرحله ی اول باید با تحقیق و پرس و جو، مساله را بدرستی بشناسید. بعد از شناخت مساله، آنرا بدرستی در ذهن خود باز کنید و موشکافانه به مساله و جزئیات آن فکر کنید. بعد از این دو مرحله، با روش منحصر به فرد خودتان، شروع به معرفی راه حل های مختلف کنید. این راه حل ها را می توانید روی برگه برای خودتان لیست و اولویت بندی کنید. در نهایت بهترین راه حل ها را انتخاب و عملی کنید. این مراحل تکنیک DO IT می باشد. DO IT مخفف Define: تعریف کردن، Open: باز کردن، Identify: معرفی و Transform: به معنای تبدیل کردن می باشند.

تکنیک do it

تکنیک "چرا؟"

تفاوت ذهن انسان های خلاق با بقیه در این است، که چراهایی که از دوران کودکی بدنبال آن بوده اند را تا بزرگسالی حفظ کرده اند و همیشه به دنبال جواب درست برای هر مساله می باشند. برای طراحی لوگو این تکنیک کاربرد زیادی دارد. مدام از خودتان بپرسید، چرا باید برای این برند لوگو طراحی شود؟ چرا باید از این المان استفاده شود؟ چرا از این فونت یا رنگ باید استفاده شود و ده ها چرای دیگر، که هر کدام راهی روشن را برای بهترین طراحی پیش روی شما می گذارند.

تکنیک چرا؟

تکنیک "طوفان ذهنی"

یکی از بزرگترین مشکلات ما در تمام کارها، تمایل به انجام کارها به صورت فردی می باشد. اگر قصد دارید طراحی لوگو حرفه ای و خلاقانه و فوق العاده داشته باشید، بهترین تکنیک تشکیل جلسات و اتاق فکر می باشد. در کنار هم قرار گرفتن ایده های کوچک، ایده ای عالی و بی نظیر می سازد.

تکنیک طوفان ذهنی

تکنیک "توهم خلاق"

اگر قصد دارید طرحی متفاوت خلق کنید، بهتر این است به آن مساله و طراحی در ابتدا نگاهی ورای واقعیت داشته باشین. داشتن دید خیالی و دور از واقعیت در ابتدا و تلفیق آن با واقعیت، در نهایت نتیجه ی خیلی خوبی برای شما خواهد داشت.

ایده پردازی

تکنیک "چه میشود اگر...؟"

برای داشتن یک طرح خوب، هیچ وقت به اولین طرح های خود قانع نباشید. مدام از خودتان بپرسید چه میشود اگر فلان تغییر ایجاد شود؟ چه میشود اگر فلان رنگ را برای لوگو در نظر بگیریم؟ چه می شود اگر فونت را تغییر دهیم؟ و چه میشودهایی که هر کدام یک نقطه ی مثبت به طراحی لوگو اضافه می کنند.

تکنیک چه میشود اگر؟

تکنیک "حرکت برخلاف اصول قبلی"

خلاقیت و ایده پردازی در بسیاری از مواقع، به معنای عمل کردن برخلاف روش های قبلی می باشد. اگر همیشه از فونت خاصی در یک طراحی استفاده می شود، این بار شما سعی کنید فونت را به روش هوشمندانه تغییر دهید. این روش را بارها تکرار کنید تا در نهایت طرحی ایده آل داشته باشید.

تکنیک حرکت برخلاف روش قبل

تکنیک "سینکتیکس (synetikos)"

در طراحی های گروهی، زمانی که چند ایده ی مختلف مطرح می شوند، برای ایجاد خروجی ایده آل، این ایده ها در کنار هم قرار می گیرند و با اندکی تغییرات به هم متصل شده و در نهایت طرح خلاقانه ایجاد می شود. به این تکنیک، سینکتیکس گفته می شود. سعی کنید این تکنیک را در طراحی لوگو به کار بگیرید، چون بازخورد بسیار خوبی در طراحی دارد.

تکنیک سینکتیکس

تکنیک "دلفی"

گاهی اوقات ممکن است در اتاق فکر و جلسات مشاوره برای طراحی، شما اعتماد به نفس کافی برای بیان نظرات و ایده را نداشته باشید. در این مواقع از تکنیک دلفی باید استفاده کنید. در تکنیک دلفی، مسئول گروه، از کارکنان می خواهد تا طرح و ایده های خود را بدون نام و نشان ارسال کنند و در نهایت مجموعه ی کامل طرح و ایده های گروه برای همه ی اعضای گروه ارسال شده و از همه خواسته می شود تا مزایا و معایب هر طرح و در نهایت یک طرح نهایی را اعلام کنند.

تکنیک دلفی

تکنیک "استخوان ماهی (Fishbone Diagram)"

تکنیک استخوان ماهی یا ایشیکاوا (نام طراح این تکنیک)، یکی از روش های بسیار مفید برای طراحی به روش گروهی می باشد. در این روش مساله ی اصلی در دایره ای سمت چپ نوشته شده و به عنوان سر ماهی قرار می گیرد، سپس خطی از چپ به راست به عنوان ستون فقرات رسم شده و در نهایت هر یک از اعضای گروه، ایده ها و مسائلی که باید برطرف شوند را بیان می کنند و روی خطوط به عنوان تیغ های ماهی قرار می گیرند و در نهایت به حل هر یک از مسائل پرداخته می شود. این ایده در خلاقیت و کارآفرینی کاربرد زیادی دارد.

تکنیک استخوان ماهی

تکنیک "تجزیه و تحلیل مورفولوژیک"

برای اینکه بتوانید یک طراحی لوگو خلاقانه داشته باشید، یکی از روش های مفید، تکنیک تجزیه و تحلیل مورفولوژیک می باشد. در این روش یک جدول رسم کنید و ابعاد مختلف طراحی لوگو را در سر هر ستون بنویسید. مثلا فونت، رنگ، شکل کلی و .. زیر هر ستون حالت های مختلفی که هر یک از ابعاد می توانند داشته باشند را نوشته و در نهایت بصورت رندوم این ستون ها را با هم ترکیب کنید تا طرح ایده آل را بدست آورید.

تکنیک مورفولوژیک

راه های طراحی خلاقانه بسیار زیاد می باشند، که در بالا به تعداد اندکی از آنها اشاره کردیم. ظریف گرافیک به شما پیشنهاد می دهد، با زیاد دیدن و مطالعه در مورد انواع مختلف لوگو و به کار گرفتن این تکنیک ها طرحی ایده آل را بوجود آورید و از همه مهم تر اینکه کار تیمی و گروهی را هیچ وقت فراموش نکنید. نتیجه ی رعایت این اصول را می توانید در بخش نمونه کارهای تیم طراحی لوگو ظریف گرافیک  در عناصر مختلف تبلیغات مشاهده کنید.

نظرات
حسن ایزدی ( پنجشنبه 28 تیر )
چه متن خوب و مفیدی بود جالبه سایتتون با وجود اینکه تازه راه اندازی شده تو صفحه اول قرار داره
رضائیان ( چهارشنبه 30 مرداد )
سلام.ممنون از سایت خوبتون.چجوری میتونم باشما ارتباط برقرار کنم ؟
رامبو ( جمعه 02 اسفند )
چه جالب نمیدونستم همچین موضوعاتی هم داشته باشه طراحی لوگو
ثبت نظر
CAPTCHA