هر آنچه که قبل از تغییر و طراحی مجدد لوگو باید بدانیم

برندینگ مساله ی بسیار مهمی می باشد که این روزها تجارت در ایران بشدت به این امر توجه می کند. عوامل زیادی برای معرفی یک برند و محبوب و مشهور شدن آن دخیل می باشند، اما به جرات می توان گفت، به همان اندازه که انتخاب نام برای یک برند اهمیت دارد، طراحی لوگو نیز مهم می باشد. یک برند، زمانی می تواند موفقیت و جایگاه خوب خود را حفظ کند که کاملا بروز باشد. بروز بودن برای یک برند یعنی هویت بصری (کارت ویزیت، ست اداری، کاتالوگ و بروشور و ..)، طراحی بسته بندی و لوگو یا آرم نیز، در کنار محصولاتتان مطابق با استاندارهای روز کاملا جدید باشند. اما تغییر برخی از نشانه ها یا عناصر درگیر در یک برند، از حساسیت بالایی برخوردار می باشند و نمی شود بدون برنامه ی درست، سعی در تغییر و بروز رسانی آنها کرد. برای مثال، لوگو یا آرم یک برند، که در ذهن همه ماندگار شده است را نمی توان در یک تغییر داد و باید بر اساس اصول و برنامه ی خاص تغییرات جزئی را بر روی آن اعمال نمود. اما اینکه چرا و چه زمان و چگونه باید لوگو را تغیییر داد، سوالاتی می باشند که نیاز به پاسخ دقیق قبل از طراحی مجدد یک لوگو دارند. ظریف گرافیک در این مطلب قصد دارد به این سوالات پاسخ دهد.

طراحی لوگو

چه زمانی باید به فکر تغییر لوگوی یک برند باشیم؟

قدیمی شدن لوگو

زمانی که برای اولین بار لوگوی مناسبی را برای برند خود طراحی کردید، باید این نکته را بخاطر داشته باشید، که روزی این نوع لوگو دیگر کاربرد نداشته و بوی کهنگی می دهد. این یک واقعیت است و تنها شامل لوگو نمی باشد. پس اگر زمان زیادی از طراحی لوگو گذشته است (چندین سال)، کمی با دقت به لوگوی برند خود نگاه کنید و آنرا با طرح های جدید مقایسه کنید. با یک مقایسه خودتان متوجه خواهید شد، که آیا زمان بروز رسانی لوگو فرار رسیده است یا خیر. مساله ی قدیمی بودن لوگو را کاملا باید جدی گرفت، چون مشتریان شما با نگاه اول متوجه خواهند شد که برند شما بروز نمی باشد.

لوگو

تکامل یافتن برند

اغلب برندهای معروف، در ابتدای راه تنها یک اقتصاد نوپا بودند و به مرور، بخش های بیشتری را به فعالیت خود اضافه کردند. از آنجا که لوگو، در دل خود نوع فعالیت یک برند را نشان می دهد و با گذشت زمان جنبه های کاری بیشتری به آن برند اضافه می شود، پس نیاز است تا لوگو به گونه ای تغییر یابد که فعالیت های جدید آن نیز کمی در لوگو نمایان شوند.

تبلیغات

توسعه و رشد برند

شما ممکن است در ابتدای راه، چون هنوز یک شرکت نوپا تاسیس کرده اید، توجه زیادی به طراحی لوگو نداشته باشید. اما زمانی که در شغل خود رشد و پیشرفت کردید و جایگاه خوبی پیدا کردید، اهمیت لوگو بیشتر احساس می شود. در این زمان باید بفکر تغییر لوگوی فعلی باشید.

لوگو گوگل کروم

وجود پیچیدگی زیاد در لوگو

طراحان لوگو، در گذشته جزئیات زیادی را به طرح اضافه می کردند، اما امروزه نیاز است این پیچیدگی ها کمی حذف شوند، تا برای تبدیل به فرمت دیجیتال به مشکلی بوجود نیاید. در حال حاضر ،بخاطر کاربرد لوگو در تبلیغات دیجیتال، نیاز به طرح های بدون پیچیدگی و جزئیات زیاد کاملا محسوس می باشد.

انواع لوگو

بعد از اینکه یک برند تصمیم جدی به تغییر برند گرفت، طراح گرافیک باید برخی از اصول را در نظر گرفته و لوگوی جدید را برای آن طراحی کند. طراحی مجدد لوگو نسبت به طراحی اولیه از حساسیت بالاتری برخوردار می باشد.

مواردی که در طراحی مجدد و بروز رسانی لوگو باید در نظر گرفت

قابلیت شناسایی آسان

لوگو نشان و هویت یک برند می باشد، در نتیجه در بروزرسانی آن باید توجه داشته باشید، که مشتریان آن برند، با نگاه اولیه بتوانند لوگو و نشان را تشخیص دهند. در صورتی که یک لوگوی کاملا جدید برای برند طراحی شود، نتیجه و بازخورد خوبی نخواهد داشت. تغییرات باید جزئی و هوشمندانه باشند.

لوگو ebay

نیاز به تغییر لوگو احساس شود

اینکه یک لوگو قدیمی باشد، همیشه دلیل بر نیاز به تجدید طراحی و بروز رسانی آن نمی باشد. گاهی پیامدهایی که با تغییر لوگو ممکن است بوجود آید، باعث می شوند از قدیمی بودن آن چشم پوشی شود. شما به عنوان طراح لوگو باید تشخیص دهید تا چه حد لوگوی قبلی قدیمی می باشد؟ ایا کاملا از رده خارج می باشد یا هنوز فرصت کافی را دارد؟

لوگو westjet

روند تغییر لوگوی برندهای معروف جهان

در ادامه تعدادی از تغییر روند طراحی لوگوی برندهای معروف را نشان می دهیم.

پپسی

لوگو پپسی

گوگل

لوگو گوگل

اپل

لوگو اپل

کوکا کولا

لوگو کوکاکولا

ما در ظریف گرافیک به شما پیشنهاد می کنیم، در حین طراحی اولیه، اصول مهم در طراحی لوگو را در نظر بگیرید و حتی الامکان لوگو کاملا مطابق با استانداردهای روز طراحی کنید. زیرا تغییر لوگو و نشان یک برند، یکی از پر ریسک ترین کارها در برندینگ می باشد. نمونه لوگوهای  طراحی شده توسط ظریف گرافیک را می توانید در بخش نمونه کارها مشاهده کنید. 

ثبت نظر
CAPTCHA