اشتباهات رایجی که طراحی لوگو حرفه ای را زیر سوال می برند

طراحی لوگو، نسبت به سایر عناصر تبلیغات و برندینگ مانند، کارت ویزیت، کاتالوگ و بروشور، ست اداری و غیره، از حساسیت بالاتری برخوردار می باشد. رعایت نکردن اصول طراحی لوگو، خسارت های بسیار زیادی ممکن است به یک برند وارد کند، به همین خاطر فردی باید مسئولیت طراحی لوگو را بر عهده بگیرد، که علاوه بر داشتن تخصص در طراحی گرافیک، با علم روانشناسی آشنایی داشته باشد و نکات مهم در طراحی لوگو را بداند. متاسفانه، گاهی این نوع طراحی، جدی گرفته نمی شود و اشتباهات رایجی در بین نمونه کارهای طراحی لوگو مشاهده می شود. ظریف گرافیک در ادامه قصد دارد برخی از این اشتباهات را بیان کند.

طراحی لوگو

عدم شناخت درست برند

لوگو، باید هدف یک برند را در دل خود پنهان داشته باشد. طراح گرافیک که قصد دارد لوگو طراحی کند، باید چند جلسه با صاحبان برند جلسه داشته باشد و تا حد امکان با محیط کار آنها از نزدیک آشنا شود. متاسفانه، با رشد روز افزون اینترنت و دسترسی آسان آن، بسیاری از قرارهای حضوری به چت و پیام های نوشتاری و گاهی صوتی تبدیل شده اند. اما واقعیت این است که با این نوع قرار و جلسات توجیهی، هدف و جایگاه یک برند به درستی معرفی نمی شود. پس تا زمانی که به خوبی با برند آشنا نشده اید، طراحی لوگو را شروع نکنید. هر اندازه قبل از شروع کار وقت بیشتری برای شناخت برند بگذارید، به همان اندازه نتیجه ی مطلوب تری خواهید گرفت.

طراحی حرفه ای لوگو

استفاده از فونت های معمول و استاندارد

یکی از مهم ترین اصول در طراحی، رعایت سادگی می باشد. اما گاهی برخی از طراحان تازه کار به اشتباه برای نشان دادن سادگی طرح، از فونت های معمول مانند Time New Roman، Arial یا سایر فونت های استاندارد استفاده می کنند. اما باید این نکته را بدانید استفاده از این نوع فونت ها تاثیر بسیار بدی در خروجی طرح شما خواهند گذاشت، زیرا منحصر به فرد بودن طرح را از بین می برند.

طراحی گرافیک

پیچیدگی طرح

استفاده از تایپوگرافی، در طراحی لوگو بسیار رایج می باشد. طرح های بسیار پیچیده ای می توان با تایپوگرافی بدست آورد، که زیبایی زیادی دارند، اما بخاطر داشته باشید، که لوگو باید بدور از هر گونه پیچیدگی باشد. پس نیاز به استفاده از تایپوگرافی های پیچیده برای بدست آورن یک لوگوی خاص و زیبا نمی باشد.

استفاده نادرست از رنگ

درست است که رنگ باعث زیبایی طرح می شود، اما نمی توان تمام رنگ ها را کنار هم استفاده کرد و همچنین نمی شود رنگ های زیادی را در یک طرح بکار گرفت. یکی از مهم ترین نکات در طراحی لوگو، استفاده ی صحیح از رنگ می باشد. با نگاهی بر لوگوهای معروف و موفق، متوجه خواهید شد که اغلب از یک یا دو رنگ استفاده کرده اند.

برندینگ

استفاده از حروف اختصاری نام برند

یکی از رایج ترین نوع طراحی لوگو، استفاده از حروف اول نام برند می باشد. اما این حروف باید به گونه ای بکار گرفته شوند که معنا و مفهوم داشته باشند

نداشتن اختیار کامل طراح

یکی از بزرگ ترین مشکلات اغلب طراحان، نداشتن اختیار کامل در فرآیند کار طراحی می باشد. متاسفانه گاهی کارفرمایان و مشتریان به نظر طراح توجه نمی کنند و سعی می کنند تا طرحی را مطابق با سلیقه ی خود بدست آورند.

لوگو حرفه ای

کپی کردن

طرح های کپی، مخصوصا در طراحی لوگو، تاثیر و بازخورد بسیار بدی برای یک برند خواهند داشت. همیشه، در هر کاری، باید طرح های دیگران را دید و الهام گرفت.

عدم توجه به سایز لوگو

لوگو در جاهای مختلفی چاپ و استفاده می شوند. گاهی روی یک بیلبورد و گاهی روی بدنه ی خودکار. طراحی لوگو باید به گونه ای باشد که روی هر سطح و با هر سایز، تمام جزئیات طرح کاملا قابل تشخیص باشد.

طراح لوگو

استفاده از برنامه های پیکسلی

نرم افزاری که طراح برای طراحی لوگو استفاده می کند، باید حتی الامکان برداری باشد تا با کوچک یا بزرگ کردن طرح، پیکسل های زائد اطراف آن وجود نداشته باشند. ادوبی ایلستریتور گزینه ی خوبی برای طراحی لوگو می باشد.

تبلیغات  حرفه ای

مواردی که در بالا بیان شدند، اشتباهات رایج در طراحی لوگو بوده و نمی توان تمام اشتباهات را به همین چند مورد خلاصه کرد. هر کدام از ما اشتباهاتی در حین طراحی و کار داریم که با کسب تجربه به مرور از بین می روند. بهترین کار برای موفقیت در هر زمینه، استفاده از تجارب دیگران می باشد. برای موفق شدن در طراحی لوگو، هیچ چیز بهتر از کسب تجربه و سعی در برطرف کردن کاستی  های کار نیست. ما در ظریف گرافیک در طول سال ها تلاش و ممارست، به موفقیت و هدفمان دست پیدا کردیم و امروز هیچ چیز به اندازه ی لبخند رضایت مشتریانمان خوشحالمان نمی کند. برای اثبات این ادعا، می توانید نمونه کارهای لوگو که توسط ظریف گرافیک طراحی شده اند را ببینید.

945 بازدید | نوشته شده در 18 مهر 96
توسط تیم ظریف گرافیک |

تگ ها : طراحی طراحی لوگو لوگو برندینگ تبلیغات کاتالوگ کارت ویزیت بروشور طراحی گرافیک
ثبت نظر
CAPTCHA