طراحی بسته بندی جذاب و خلاقانه چه نقشی در تبلیغات دارد

قبل از صحبت در مورد نقش طراحی بسته بندی در تبلیغات و برندینگ از شما می خواهیم یک فروشگاه را تجسم کنید. در اولین تصور از فروشگاه سالن هایی با قفسه های مملو از محصولات با بسته بندی های مختلف به چشم می آید. اما آیا به این نکته توجه کرده اید که چرا مشتریان یک فروشگاه اغلب جذب تعداد اندکی از محصولات می شوند؟ یکی از مهم ترین عوامل تبلیغاتی در محیط فروشگاهی و بازار نوع و رنگ و طراحی بسته بندی می باشد. هر چقدر بسته بندی خلاقانه تر باشد مشتریان بیشتری را به خود جلب می کند. چشم انسان بدنبال متفاوت ترین ها می باشد. توجه به بسته بندی محصولات دقیقا مشابه با توجه به نوع پوشش در اولین دیدار با افراد خاص در زندگیتان می باشد. همان طور که شما تلاش می کنید تا در نگاه اول ظاهری آراسته و به یادماندنی داشته باشید برای بسته بندی محصولات نیز باید به همین موضوع توجه کنید.

طراحی بسته بندی

بسته بندی های خلاقانه مانند طراحی لوگو یکی از تاثیرگذارترین عوامل تبلیغاتی می باشند. متاسفانه بخاطر عدم توجه به خلاقیت و ایده پردازی در تبلیغات و بسته بندی در ایران موقعیت های تجاری زیادی را در بازار جهانی از دست داده است. ناگفته نماند که در چند سال اخیر ایران شاهد رشد زیادی در زمینه ی خلاقیت و ایده پردازی در تبلیغات بوده است اما علی رقم این رشد چشمگیر هنوز جای خلاقیت درست و جذاب خالی است. ما در ظریف گرافیک سعی داریم در ادامه تعریف درستی از بسته بندی و نکات مهم آن داشته باشیم، پس با ما همراه باشید.

طراحی بسته بندی

نکات مهم در طراحی بسته بندی

اگر بخواهیم به اختصار بسته بندی را تعریف کنیم باید گفت بسته بندی مجموعه ی فرآیندهایی است که هدف آنها حمل و نقل درست، انبار کردن صحیح و آسان، توزیع مناسب، فروش و استفاده ی آسان و بهینه­ ی محصولات می باشد. در طراحی بسته بندی باید به نکات مهمی توجه کنید که عبارتند از:

  • توجه به نوع هر محصول - هر محصول شرایط خاصی را از نظر نگهداری و حمل دارا می باشد که باید در طراحی و جنس بسته بندی به آن توجه شود. کیفیت جنس به کار رفته برای طراحی بسته بندی باید به گونه ای باشد که به کیفیت فیزیکی محصولات داخل آن آسیبی وارد نشود.
  • در نظر گرفتن رقابت بین شرکت های تولیدی مختلف- سعی کنید طراحی را برای بسته بندی یک محصول ارائه دهید که خلاقیت جذاب و گیرایی داشته باشد به طوری که در قفسه های فروشگاه ناخودآگاه مشتری را جذب خود کند.
  • توجه به ویژگی های مشتریان هر نوع از محصولات- محصولاتی که خاص افراد جوان می باشد باید خلاقیت زیاد و جذابی داشته باشند و برای افراد مسن تر محصول با بسته بندی ساده تر و مرتب تری مناسب می باشد.
  • از دید فنی به بسته بندی توجه کنید. مسائل زیست محیطی، الگوی هندسی طرح را برای کاربردهای مختلف محصول درنظر بگیرید. به نوع انبار کردن محصولات توجه کنید. بسته بندی را طراحی کنید که حمل و چینش راحت تری را داشته باشد.
  •  با توجه به اینکه بسته بندی یک محصول دارای نشانه هایی در مورد محصول می باشد پس به چیدمان درست مشخصات محصول روی طرح دقت کنید و نام شرکت که مهم ترین بخش می باشد در جای درستی باید قرار گیرد. در جوامع پیشرفته تر هر محصول که اطلاعات بیشتری روی بسته بندی آن باشد قابل اعتمادتر است.
  • رنگ و عکس های به کار رفته برای طراحی بسته بندی یکی از مهم ترین عوامل در جذابیت طرح می باشد.

 

طراحی بسته بندی

 

اما نکته ی بسیار مهمی در برندینگ و تبلیغات وجود دارد و آن توجه همزمان به کیفیت محصولات در کنار نوع تبلیغات می باشد. توجه زیاد به تبلیغات نباید تاثیر منفی روی کیفیت محصولات داشته باشد. یک بسته بندی جذاب و خلاقانه ممکن است در ابتدا مشتریان زیادی را به خود جذب کند اما به مرور کیفیت نامطلوب محصول نقش بسته بندی خلاقانه را کمرنگ خواهد کرد.

ظریف گرافیک در طی سالها تجربه به موفقیت های مطلوبی در زمینه ی طراحی بسته بندی دست پیدا کرده است. توجه به نکات مهم بیان شده در بالا باعث شد تا طراحان ظریف گرافیک موفق به طراحی بسته بندی برای بخش صادرات محصولات شرکت های تولیدی شوند که می توانید به بخش  نمونه کارها از  سایت ما (ظریف گرافیک) وارد شوید و نمونه هایی از این طرح ها را مشاهده کنید.

به کار گرفتن خلاقیت در کنار هنر و دانش رمز موفقیت ما و رضایت مشتریان ما در ظریف گرافیک می باشد.

ثبت نظر
CAPTCHA