اصول بسته بندی انواع مواد غذایی و طراحی بسته بندی از گذشته تا امروز

یکی از اجزاء غیر قابل تفکیک در طراحی، طراحی بسته بندی محصولات است. این موضوع تا آنجا اهمیت دارد که از پردرآمد و پر رونق ترین مشاغل به حساب می آید. بطور خلاصه وظیفه بسته بندی شناساندن و محافظت از محصول از مرحله تولید تا مصرف می باشد. در طراحی بسته بندی باید دانش و تجربه لازم را داشته باشید تا بتوانید نیاز بازار و الگوهای برتر را تشخیص داده و اجرا نمایید. در این رابطه در هر زمینه ای برای هر نوع موادغذایی طراحی های خاص و منحصر به فرد را باید بکار برد تا سهم فروش و شناسایی گسترده ای برای محصول مورد نظر داشته باشیم. با ظریف گرافیک همراه باشید.

تاریخچه ی طراحی بسته بندی مواد غذایی

اولین بار نیکلاس آپپر بسته بندی را در پی پیشنهاد ناپلئون بناپارت برای ارائه روشی که بتوان از غذاهای ارتش فرانسه را حفاظت کرد، ساخت. نیکلاس آپپر با ریختن غذا در کوزه های شیشه ای و بسته بندی آن با استفاده از چوب پنبه و موم اینکار را انجام و سپس آنرا در آب جوش قرار داد. با این روش توانست 12.000 فرانک جایزه را از آن خود کند. در سال 1817 کاغذ مقوایی تولید شد و در پی آن در سال 1847 ریچارد مارک هو تحولی در صنعت بسته بندی ایجاد کرد.

استفاده از طراحی بسته بندی کارتن مقوایی در سال 1879 آغاز شد. رابرت گیر کارتن تاشو را اختراع نمود که تا کنون از روش او برای ساخت بسته بندی استفاده می شود. در سال 1890 فدراسیون صنعت چاپ بریتانیا تأسیس شد و از انواع طراحی های بسته بندی در طول تاریخ می توان به کاغذهای سلفونی اشاره نمود که ژاک ای برانرنبرگر، در سال 1908 آن را اختراع و در سال 1917 این اختراع را انحصاری کرد. بسته بندی مایعات از جمله کارتن شیر با سر سه گوش در سال 1934 از پیشرفت های غیر منتظره در بسته بندی بود. به مرور  قوطی های بازشونده آلومینیومی در سال1959 ارائه شدند که ارمال فریز خالق این پدیده بود. در همین راستا رفته رفته در سال 1966 عواملی از قبیل برچسب و قوانین بسته بندی، 1970 نماد بازیافت و در سال 2009 مقررات طراحی بسته بندی توسط دولت انگلیس برای ارائه ی راهنمایی به تولید کنندگان صنعت بسته بندی، به اصول طراحی بسته بندی افزوده شد.

اهمیت طراحی بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی مواد غذایی شامل محافظت از محصول و یا مواد غذایی از زمان تولید محصول، انبار،توزیع و نهایتا ارائه ی آن به مشتری می شود. امروزه صنعت بسته بندی پیشرفت های چشمگیری کرده است و شرکت های مختلف هر روز بسته بندی های جدید و شکیل و در بعضی موارد گران قیمت وارد بازار میکنند. هدف از طراحی بسته بندی علاوه بر حفاظت از محصول، وظیفه نگهداری از مواد غذایی را نیز بر عهده دارد. یک بسته بندی خوب باید از خرابی، آلودگی محصول جلوگیری کند و از طرفی باعث افزایش طول عمرش گردد. در غیر اینصورت باعث از بین رفتن مواد غذایی شده و تمامی زحمات از مرحله ی تولید تا مرحله ی توزیع هیچ شده و باعث ضرر خواهد بود. در بعضی از طراحی بسته بندی ها شاهد آن هستیم که از بسته بندی های نانو برای افزایش طول عمر و سلامت مواد غذایی استفاده شده که به این نوع طراحی بسته بندی، بسته بندی سبز مواد غذایی نیز می گویند. در طراحی بسته بندی مواد غذایی این مهم را مد نظر قرار دهید که حدالامکان قیمت طراحی بسته بندی گرانتر از محصول و مواد غذایی نباشد. زیرا هدف مشتری از تهیه مواد غذایی خرید بسته بندی نیست. سعی شود در جنس به کار رفته در طراحی بسته بندی از مواد پلاستیکی استاندارد که از مواد شیمیایی خطرناک ساخته نشده باشد استفاده شود و یا بسته بندی آسیبی به محیط زیست وارد نکند و همچنین کم حجم بوده در اینصورت طراحی بسته بندی شما می تواند در لیست بسته بندی های مدرن و استاندارد مواد غذایی قرار گیرد.

طراحی بسته بندی چگونه باید باشد؟

شما بعنوان یک مشتری آخرین طراحی بسته بندی که در ذهنتان بخاطر سپرده اید چه نوع بسته بندی بوده است؟ از چه لحاظ آن را دوست دارید؟ آیا آن طراحی بسته بندی را بعنوان یک طرح زیبا نگهداری می کنید؟ حال بعنوان یک طراح بسته بندی مواد غذایی، میدانید چه نوع بسته بندی را ارائه دهید؟ چگونه در اذهان ماندگار و حس خوب یک خرید فوق العاده را به مشتریان انتقال دهید؟ در طراحی بسته بندی همواره سعی کنید خلاق باشید، طرح نو و ایده های جدید را اجرا کنید. از صنایع روز دنیا الهام بگیرید و یا نمونه های بسیار ببینید. علت محبوبیت بسیاری از طراحی بسته بندی ها را کالبد شکافی کنید. در نهایت با قوه تخیل و تصویر سازی از بسته بندی جدید طرحی را خلق کنید و آن را به تصویر بکشید. یک طراحی بسته بندی خوب ناخودآگاه نگاه ها را به سوی خود جلب می کند و پیام محصول را به مخاطب خواهد رساند، این یعنی تجربه ی یک حس خوب، چه برای یک طراح بسته بندی و چه مشتریانی که از دیدن بسته بندی لذت میبرند و برای خرید آن ترغیب می شوند. در انتهای هر طرح اطمینان حاصل کنید که طراحی تان در میان انبوهی از کالاها متفاوت و برجسته ظاهر خواهد شد.

نقش طراحی بسته بندی در فروش مواد غذایی چیست؟

یکی از عوامل مهم در بازاریابی و فروش یک محصول طراحی بسته بندی آن است. به تازگی طراحی بسته بندی مواد غذایی به عنوان عنصری قوی و پایه ای در تبلیغات و بازاریابی محصول پا به عرصه فروش گذاشته اند. برخی بر این باورند اگر تبلیغات برای محصولی انجام نشود، طراحی بسته بندی محصول اثری در فروش محصول نخواهد داشت، در کل این یک دیدگاه منسوخ و منقضی است. طراحی بسته بندی مواد غذایی و سایر محصولات اهداف مهمی  همچون تبلیغات، جلب توجه و فروش را دنبال می کنند. نقش طراحی بسته بندی محصولات برای افزایش فروش بسیار پر رنگ و مؤثر است.

اهمیت رنگ ها در طراحی بسته بندی مواد غذایی

موضوع رنگ و اثرات آن بر روح و روان و ماهیت کلیِ طراحی بسته بندی محصول بحساب می آید. در طراحی بسته بندی همانطور که در مقاله تاثیر رنگ بر طراحی بسته بندی اشاره کردیم، کاربرد رنگ ها باید بجا و تاثیر گذار باشد. برای نمونه رنگ سبز در یک محصول می تواند نماد فساد و خرابی را القاء کند و در محصولی دیگر حس طراوت و تازگی ببخشد. در انتخاب رنگهایی که در طراحی بسته بندی مواد غذایی و نوشیدنی ها بکار میبرید، می توان با توجه به گروه های سنی مصرف کننده از رنگ ها بعنوان ابزاری قدرتمند استفاده کرد. همواره استفاده مناسب از رنگ باعث انتقال پیام و برجسته بودن محصول در قفسه های فروشگاه می شود. از ارتباط و اثر رنگ ها در هر کار و طراحی غافل نمانید. رنگ ها مفاهیمی همچون مردانه، زنانه و یا گروه های سنی مختلف را می توانند به آسانی انتقال دهند. بعنوان مثال رنگ قرمز که جسورانه و تهاجمی است در مقابل رنگ صورتی که قابل اعتماد و پاک است به راحتی می توان تشخیص داد قرمز در محصولاتی که مخاطب آقایان هستند و صورتی برای مخاطب خانوم طراحی شده اند. توجه داشته باشید توجه بصری کالا از اهمیت زیادی برخوردار است. با به کار گیری رنگ های مناسب برای جذب مشتری و فروش محصول می توان بعنوان یک طراح گرافیک حرفه ای بسته بندی قدمی بزرگ برداشت و تضمینی باشیم برای جلب مشتری.

نکته ی مهم در طراحی بسته بندی: در انتخاب رنگ ها و خروجی آن ها بسیار دقت کنید. رنگ ها را دقیق و طبق قانون چاپ دستگاه های افست انتخاب نمایید. سعی کنید درصدهای استانداردی را انتخاب کنید تا نتیجه پس از چاپ با آنچه انتظار میرفت  مغایرت نداشته باشد. برای انتخاب دقیق می توانید از جدول کد رنگ CMYK کمک بگیرید.

تاثیر نوشته و فونت ها در طراحی بسته بندی مواد غذایی

فونت و نوع چیدمان از اصلی ترین اجزای طراحی بسته بندی، کاتالوگ، بروشور، پوستر و سایر تبلیغات بحساب می آیند. اما متاسفانه طراحان گرافیک کمترین انرژی را بر روی آن ها میگذارند و بیشتر وقت خود را صرف طراحی تصویری تصاویر و ادیت عکس ها می کنند. فونت به عنوان یک برگ طلایی و قدرتمند می تواند یک طراحی بسته بندی ساده را زیبا و مفهومی کند. اگر به قدرت متن ها و نوشته ها در طراحی های گرافیک پی ببرید می توانید تحولی عظیم در کارها ایجاد نمود. این امر میسر نیست مگر با تمرین و شناخت فونت ها. سعی کنید در طراحی بسته بندی مواد غذایی از فونت های بولد، خوانا و محبوب استفاده نمایید. از ایجاد تایپوگرافی های پیچیده و سخت که مشتری باید کشف کند تا بداند با چه برندی مواجه است جدا خودداری نمایید. فونت های توضیحات، شعار محصولات و توضیحات طریقه مصرف و ارزش مواد غذایی از 8 ریز تر نباشد. چرا که مخاطب شما ممکن است رده های سنی مختلف باشند. نوشتار و طراحی بسته بندی باید به گونه ای باشد که باعث آزار چشمان خریدار در حین خواندن نشود. سعی کنید نوشته هایتان تراز بندی شده باشند و تعادل در سراسر طرح بطور یکنواخت احساس شود چون شلوغی و در هم بودن نوشته ها مخاطب را کلافه و سردرگم میکند. تراز بندی از احساس خستگی در مشتری جلوگیری می کند. سعی کنید فونت را با توجه به نوع کسب و کار انتخاب کنید. گاها کسب و کارها میخواهند لوگوی متنی داشته باشند، بعنوان یک طراح حرفه ای بسته بندی باید بخوبی با فونت های مخصوص مشاغل و یا تناسب فونت و کسب و کار آشنایی داشته باشید تا بتوانید انتخاب درست و خوبی در نهایی کردن طرح خود داشته باشید.

با توجه به نکات بالا اشتباهات رایجی که طراحان گرافیک ممکن است دچار شوند به حداقل و یا صفر برسد.

روانشناسی و ساختار بسته بندی انواع محصولات و مواد غذایی

طراحی بسته بندی زعفران

در طراحی بسته بندی زعفران می توان از رنگ هایی که معرف آن هستند استفاده نمود. رنگ های بنفش، سفید قرمز چه به صورت تک رنگ و چه به صورت ترکیبی می توانند ماهیت زیبایی را به طراحی بسته بندی زعفران بدهند. همانطور هم که قبلا گفتیم در انتخاب رنگ ها و اصول چاپ بسیار دقت کنید تا خروجی مطلوبی داشته باشید. همانطور که می دانید زعفران یکی از محصولات مهم و ارزشمند خراسان بحساب می آید و همه به عنوان سوغات خراسان از آن یاد میکنیم. میشود طراحی بسته بندی زعفران را با الگوی طرح های خاتم، طرح های مینیاتوری و نقش های کاشی مانند استفاده کنیم. اینکار به زیبایی طراحی بسته بندی زعفران کمک شایانی خواهد کرد. همچنین در قسمتی از طرح بخش شیشه ای یا پلاستیکی تبین دید تا مقداری از زعفران دیده شود این کار باعث می شود مشتری با احساس رضایت و حس خوب بیشتری خرید کند. طراحی بسته بندی زعفران معمولا در ظرف های آلومنیومی نازک، کارتن های مقوایی، بسته بندی هایی از جنس پلاستیک و هرکدام از این موارد با طرح و نقش های خاص خود ارائه شوند. فرهنگ و آداب آن منطقه نقش بسزایی در طراحی بسته بندی محصولات یک شهر و یا اقلیم دارد و این نکات مهم در طراحی بسته بندی زعفران را باید مد نظر قرار داد.

طراحی بسته بندی نبات

نبات ها انواع مختلفی از قبیل نبات شاخه ای، نبات سنگی، نبات سنتی قهوه ای و غیره دارند که معروف ترین آن ها نبات شاخه ای و چوبی است. این محصول از جمله محصولات معروف و قدیمی ایران به شمار میرود و همه ساله به سراسر جهان صادر میگردد. از این رو باید در خاص بودن طراحی بسته بندی آن تمرکز و طراحی شایسته به عمل آورد. زیرا محصولی که از مرزها میگذرد بیانگر نماد، فرهنگ و سبک طراحی یک کشور است. هر چه از فرهنگ و سنت ها در این نوع طراحی بسته بندی ها استفاده کنید، فرهنگ و علایق کشور خود را بهتر و بیشتر به یک غریبه که زبان شما را نمیداند انتقال می دهید. گاهی بعضی نقش و نگاره ها خاص یک ملیت است که برای سایر کشورها جالب توجه می باشد، به همین دلیل در طراحی بسته بندی نبات آنچه که به عنوان نماد، سمبل و یا سوغات منطقه ای استب یشتر از طرح های سنتی و نمادین استفاده می شود.

نبات را می توان بیشتر در انواع طراحی بسته بندی های مقوایی مشاهده کرد. اگر دقت کرده باشید بیشتر موارد ظرافت و دقتی که در طراحی بسته بندی نبات و همچینن زعفران بکار میرود مانند نقش و نگار هنرهای دستی اصفهان و مشهد است که زیبایی های خاص و چشمگیر خود را دارد. برای طراحی بسته بندی نبات میتوان قسمت عمده روی بسته را خالی گذاشت و با کاور پلاستیکی پوشش داد تا نبات که خود ظاهر شکیل و زیبایی دارند بیشتر به چشم آیند و در پشت بسته می توان مشخصات و توضیحات لازم را درج نمود.

طراحی بسته بندی حبوبات

طراحی بسته بندی حبوبات، از جمله پرمخاطب ترین بسته بندی ها در همه جای دنیا به حساب می آید. این نوع طراحی بسته بندی هیچ محدودیت مرزی نمیشناسد و تقریبا در سراسر جهان از یک الگوی خاص به استثنای تغییراتی که تحت تاثیر فرهنگ هاست پیروی می کند. در طراحی بسته بندی حبوبات، رنگِ به کار رفته در طراحی بسته بندی نسبت به نوع حبوباتی که قرار است فروخته شود انتخاب میگردد. حبوبات انواع مختلف دارد: عدس، لوبیا، نخود، ماش و غیره. شما می توانید از رنگ هر یک از این محصولات در طراحی زمینه ای و یا ترکیبی طراحی بسته بندی استفاده نمایید. در این نوع بسته بندی ها بیشتر از بسته های پلاستیکی استفاده می شود و قسمت اعظم محصول برای مخاطب قابل مشاهده است. در اینصورت این هنر و روال کار مسئول بسته بندی است تا حبوبات داخل بسته بندی را تمیز ، شفاف و با کیفیت در بسته بندی ها قرار دهد. می توانید از عکس و وکتور های مختص حبوبات مورد نظر نیز بر روی طراحی بسته بندی استفاده کنید. از بسته بندی های کاغذی نیز در زمینه حبوبات هم استفاده می شود که این نوع بسته بندی بیشتر در کشور های غیر ایرانی مورد استفاده قرار میگیرد.

طراحی بسته بندی نوشیدنی ها

در طراحی بسته بندی نوشیدنی ها دقت داشته باشید که خروجی جنس طراحی بسته بندی شما فلز، پلاستیک و یا کاغذ است. در چاپ، نوع رنگ انتخابی در طراحی اولیه بسیار مهم است. برای تاثیر گذاری و جذب مشتری سعی کنید از تصاویر مهیج و لذت بخش در طراحی بسته بندی استفاده نمایید. تصاویر و رنگ هایی که حس خنکی، طراوت، تازگی و دلچسب بودن یک نوشیدنی ایده آل را انتقال دهد، از بهترین انتخاب ها برای طراحی بسته بندی نوشیدنی ها می باشند. شما بی نهایت رنگ می توانید در این نوع طراحی بسته بندی استفاده نمایید و محدودیتی در کار نیست. با دست باز می توانید رنگ و طرح را ترکیب کرده و خروجی مطلوب را با ایده های نو به مشتریان ارئه نمایید.

طراحی بسته بندی ادویه جات

در این نوع از بسته بندی میتوان به الگوی بسته بندی حبوبات بازگشت و کمک گرفت. کلیت طراحی و اصول اولیه یکیست اما در طراحی بسته بندی ادویه جات از نقوش و ظرافت های خاص بیشتر استفاده کنید. در بسته بندی ادویه جات جنس و نوع به کار رفته در طراحی بسته های پلاستیکی، کارتنی و ظروفی که همانند جا ادویه ای استفاده می شوند می باشند. هریک از این بسته بندی ها قیمت های خاص خود را دارند که بسته به نوع عرضه متفاوت هستند. طراحی بسته بندی در حالت کارتن مقوایی و پلاستیکی روی خود جنس چاپ می شود اما در مورد ظروف پلاستیک بصورت برچسب و لیبل است.

طراحی بسته بندی خوراکی ها

فروشگاه ها این روزها پر از بسته بندی های مختلف از انواع خوراکی ها وتنقلات است. اگر دقت کرده باشید انواع بسته بندی ها ارائه می شود تا مشتریان هر بار با نوع جدید از طراحی بسته بندی، طراحی ها، جذابیت ها و سلایق مختلف روبرو شوند و در انتخاب همان محصول دیروز، امروز با هیجان بیشتری اقدام به خرید نمایند. بسته بندی ها هر چقدر هیجانی تر باشند مخاطب بیشتری را جذب میکنند. شما بر روی طراحی بسته بندی ادویه جات لازم نیست از هیجان و رنگ های انوع و اقسام استفاده کند. چون در نهایت مشتری میداند با زردچوبه مواجه میشود و یا نمک و فلفل. اما هیجان زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که مشتری با طعم و رایحه اسانس جدید و یا خوراکی لذت بخش روبرو است. سعی کنید در طراحی بسته بندی مشتری را سورپرایز کنید. این روز ها بسته های چیپس، پفک، انواع مغز های خوراکی و سایر تنقلات بصورت های متفاوتی در چیدمان خوراکی های فروشگاه ها خودنمایی می کنند. بطوریکه مشتری برای یک بار هم بخاطر جذابیت طراحی بسته بندی محصول را امتحان می کند. این خود شانسی برای فروش بیشتر و تبلیغات خاص تر می تواند باشد.

طراحی بسته بندی بستنی

با شنیدن اسم بستنی چه حسی در شما ایجاد می شود؟ حس خنکی، یخی، و رفع عطش؟ درست همانطور که فکر میکنید می توانید رنگ و طرح مورد نظر را برای طراحی بسته بندی بستنی انتخاب کنید. رنگ های آبی، قهوه ای سفید، صورتی، کرمی از جمله رنگ هایی است که به وفور در طراحی بسته بندی ها به چشم میخورند. در پی آن تصویری از یک بستنی که نوع آن را مشخص میکند، کیم بستنی، بستنی نونی، بستنی قیفی، بستنی لیوانی و انواع آن. حس ها و انتخاب رنگ ها را در طراحی بسته بندی ها جدی بگیرید در اینصورت قطعا بهترین ها را ارائه خواهید داد.

طراحی بسته بندی سبزیجات

سبزیجات به دو صورت خشک شده و تازه بسته بندی و عرضه می شوند. سبزیجات خشک شده بسته بندی و طراحی آسان تری نسبت به سبزیجات تازه دارند. در سبزیجات تازه باید یک کاور مخصوص و محافظ در نظر گرفت تا از فساد و خرابی سبزیجات مانند سالاد جلوگیری کند که باید از جنس و مواد سالم تهیه شده باشد. طراحی بسته بندی باید ماندگاری و طول عمر مواد غذایی را افزایش دهند و از طرفی می توان کاوری را بعنوان تبلیغات، مشخصات و توضیحات ارزش غذایی و طریقه مصرف طراحی کرد. دقت داشته باشید بار گیرایی و تبلیغاتی سبزیجات علی الخصوص سبزیجات تازه بسیار زیاد است درنتیجه تا میتوانید از طرح و رنگ هایی که حس تازگی و شادابی را به مخاطب میدهد به بهترین شکل ممکن بکار گیرید. اطمینان و تضمین فروش از صحت و سلامت محصولی که ارائه میشود و سبزیجاتی که توسط مشتری مشاهده میشود دال بر صداقت یک تبلیغات خوب و کار امد خواهد بود.

مجموعه ظریف گرافیک در زمینه طراحی بسته بندی محصولات و مواد غذایی رزومه ی قوی دارد که میتوانید نمونه های بیشتر را در بخش نمونه کارهای طراحی بسته بندی ظریف گرافیک مشاهده نمایید. همواره برآنیم تا حرفه ای ترین های دنیای تبلیغات را در شأن مشتریانمان ارائه دهیم. همکاران ما در مجموعه ظریف گرافیک بصورت آنلاین آماده مشاوره و همکاری با شما خواهندبود . سپاس از همراهیتان.

نمونه کارهای طراحی بسته بندی

طراحی بسته بندی زعفران

طراحی بسته بندی زعفران ظریف گرافیک

طراحی بسته بندی ادویه جات

طراحی بسته بندی ادویه جات ظریف گرافیک

طراحی بسته بندی نبات

طراحی بسته بندی نبات ظریف گرافیک

 

ثبت نظر
CAPTCHA