اصول طراحی پوستر و باید و نباید هایی که طراحان گرافیک باید بدانند

پوستر همواره در نمونه های تبلیغاتی از دیر باز تا کنون در بین سایر روش های تبلیغات کسب و کارها و مشاغل مشاهده شده است و یکی از تبلیغات ارزان، مؤثر و عمومی است. در هر زمینه کسب و کار از نفوذ و اثر گذاری پوستر در تبلیغات غافل نشوید. طراحی پوستر اصول و قواعد خاص خود را دارد که اگر طراحان گرافیک آن ها را در طراحی رعایت نمایند می توانند طرح موفقی و طراحی پوستر خلاقانه و حرفه ای داشته را پیاده سازی کنند. با ظریف گرافیک همراه باشید.

طراحی پوستر ظریف گرافیک

پوستر چیست؟

مانند همه طراحی های دیگر همچون طراحی بروشور، طراحی کاتالوگ و... طراحی پوستر نیز ابزاریست تبلیغاتی. در این نوع طراحی دو عنصر مهم نقش مؤثری دارند: گرافیک و متن نوشته ها. در واقع تصاویر گرافیکی پوستر باید مخاطب را از دور به خود جذب نماید، هنگامی که مخاطب نزدیک تر می شود در صورت جذابیت و خلاقیت در طراحی پوستر متن و نوشته های پوستر اطلاع رسانی لازم را انجام خواهد داد و مخاطب آنرا خواهد خواند.از آنجاکه ارتباطات این روزها به تبلیغات وابسته است، تبلیغاتی همگانی و بسیار مؤثر است. برای به گردش درآمدن ارتباطات، خدمات و کالاها و غیره چه فراخوانی بهتر از پوستر؟ میتوان از طراحی پوستر به عنوان هشدار، تشویق کردن، بازداشتن و یا ترویج یک فرهنگ یا قانون استفاده کرد.کاربردهای یک پوستر را مراحل فنی و چاپ، وسایلی که در نصب یک پوستر بکار میروند و ... مشخص میکنند در کجاها برای چه عنوان و هدفی و چه نوع جامعه ای قرار است استفاده شود. پوستر همان آگهی دیواری است که از اندازه های ابعاد آگهی های معمولی کوچکتر بزرگ تر است.

طراحی پوستر

تاریخچه مختصری از طراحی پوستر

اولین پوسترها، اعلامیه هایی در قرون وسطی و رم باستان بودند که بر روی دیوارها نصب میشدند. این نوع اطلاع رسانی ها تا اواخر قرن 18 میلادی که حاوی متون و نوشتار بود ادامه داشت، البته در بعضی مواقع عکس کوچکی هم در طراحی پوستر حک میشد. بعضی از این پوسترها با گیاهان تزئین می شدند و دارای کادر و حاشیه بودند. در سال 1871 فردریک واکر اولین پوستر از جنس چوب راارائه کرد. در سال های 1864-1901 میلادی تولوز-لوترک فرانسوی با الهام از نمونه پوستر ژول شره فرانسوی که پدر هنر طراحی پوستر نامیده میشد و با استفاده از سمه های ژاپنی افق های جدیدی را در مقابل پوستر و هنر طراحی پوستر گشود. شره با نقاشان امپرسیونیست آشنایی کامل داشت و در آثار خود از رنگ های درخشان آثار امپرسیونیست استفاده زیادی کرد. بدین خاطر ترکیب هنر نقاشی با آثار شره به دوران روکوکو باز میگردد.اولین پوستری که بسیار جلب توجه کرد در سال 1981 خلق شد این اثر را مولن روژ طراحی کرد که در آن زمان باعث شهرتش شد.

پس از جنگ جهانی دوم، مراکز دگرگونی پوستر محدود به فرانسه، انگلیس،روسیه و آلمان نماند. در این زمینه لهستان، کوبا، ژاپن و بسیاری از کشورهای جهان سوم به بهترین شکل ممکن در طراحی پوستر ظاهر شدند. ایران در سال 1960 میلادی هنر طراحی پوستر را با آثار مرحوم مرتضی ممیز و استادین و طراحان وارد مراحل جدیدی شد. در آغاز پیدایش پوستر در ایران بیشتر جنبه مذهبی داشت و حدود 150 سال قبل طراحان و هنرمندان برای تبلیغات مذهبی بنا به تقاضای جامعه با استفاده از نوشتار و تصویر پوستر ها را طراحی میکردند. بطور کلی می توان گفت در سال 1307 شمسی پوستر های فیلم برادران موشخ و ناپلئون سارواری از ارمنستان به ایران مهاجرت کرده بود طراحی شدند و رفته رفته در سال 1337 طراحی پوستر یکی از سرفصل های درسی در دانشگاه هنرهای زیبایی دانشگاه تهران شد.

طراحی پوستر خلاقانه

اهمیت طراحی پوستر

از نمونه های رایج ابزارهای تبلیغاتی که کسب و کارهای مختلف از آن بهره میبرند پوستر است. اصولا پوسترها شامل تصاویر، رنگ بندی های خاص با توجه به موضوع طراحی پوستر و سن و یا قشری که مد نظر است همراه با توضیحات و متن نوشته هایی است. پوستر ها از ارزانترین روش های تبلیغات چاپی بحساب می آیند و از تبلیغات در روزنامه ها و مجلات پیشی گرفته اند. طراحی پوستر با توجه به اندازه، ابعاد، طراحی و زمانیکه برای آن صرف می شود هزینه های مختلفی دارد. محل نصب پوستر ها اصولا اماکن عمومی و محل های پرتردد و شلوغ است. پس مخاطب خیل کثیری از افراد جامعه هستند. در اینصورت میتوان روی اطلاع رسانی و دیده شدن تبلیغات تان از این طریق بیشتر از سایر راه های تبلیغاتی استفاده کنید. بیلبوردهای تبلیغاتی اصول طراحی و روش های تبلیغات پوستر را دنبال میکنند و طراحی قالب بیلبوردها همان پوسترهاست.

اصول طراحی پوستر و ابعاد استاندارد

پوستر را میتوان در ابعاد مختلف طراحی کردکه با توجه به نیاز افراد و محل قرار گیری و اطلاع رسانی، طراحی پوستر توسط طراحان گرافیکی انجام میشود. از جمله ابعاد رایج برای طراحی پوستر می توان به A0,A1,A2,A3,A4 ابعاد 50 در 70 و یا قالب های درخواستی و متغییر به دو حالت عمودی و یا افقی طراحی می شود. پوستر مربعی به دلیل اینکه پرت کاغذی دارند از جمله ابعاد استاندارد پوستر بحساب نمی آید. اما به علت زیبا و متمایز بودن نسبت به سایر ابعاد می توان مورد توجه قرار داد. همواره خطوط برش را در طراحی حفظ کنید، متون اصلی، تصاویر و اجزای اصلی پوستر را با فاصله 1 سانتی از چهار طرف کادر پوستر قرار دهید. چون خطوط برش همیشه دقیق نیست. به این فکر کنید اگر 1 درصد برش جابجا شود موارد اصلی و طرح کلی صدمه نبیند. دید بیننده و مخاطب را از یک سمت و سو به سمت و سوی اصلی که مد نظر طراح است سوق دهد. سعی کنید از شلوغی طرح و سردرگم کردن مخاطب خودداری نمایید. در قسمت فونت ها و استفاده از تصاویر به این مسائله بیشتر خواهیم پرداخت.

طراحی پوستر حرفه ای

ویژگی های یک پوستر خوب

استفاده از سلسله مراتب در طراحی پوستر

طراحی پوستر باید به گونه ای باشد که اطلاعات را به سرعت انتقال دهد. توجه داشته باشید قرار نیست همه اطلاعات مربوط به یک کسب و کار در طراحی پوستر گنجانده شود. پوستر بعنوان یک گوینده باید سریعا با مخاطبانش ارتباط برقرار کند. طراحی پوستری که ساده و اثر بخش باشد میتواند یک پوستر موفق باشد. مهم ترین اجزاء، متون، تصاویر و عکس های گرافیکی هستند که اگر بجا و به اندازه استفاده شود،می تواند مورد توجه مخاطب باشد. تصاویر و ذکر موارد و جزئیات اضافی و زیاد باعث پیچیدگی و سردرگمی می شود.اگر متن به کار رفته در طراحی پوستر زیاد است، هم و غم خود را در طراحی و جایگذاری هرچه بهتر متون بگذارید. اولیت بندی از لحاظ اهمیت مطالب و موارد طراحی پوستر را هرگز فراموش نکنید. در بهترین حالت گزیده گویی کنید موارد اضافه را با مشاوره دادن به صاحبان مشاغل حذف کنید و ایشان را متقاعد نمایید، مطالب اضافی باعث شلوغی و کم اهمیت شدن پوستر برای مخاطبانش خواهد شد. هنری که یک طراح برای متقاعد کردن مشتریانش باید داشته باشد، روابط عمومی و فن بیان بالاست. همیشه هرآنچه مشتری میگوید نباید مو به مو اجرا شود چرا که او از دید خود نظر میدهد اما شما که یک طراح گرافیکی هستید که می دانید با بعضی تغییرات و طراحی ها طرح کلی صدمه خواهد دید و نهایتا طراحی پوستر افت خواهد داشت و بار معنایی و تاثیر گذاری یک تبلیغات خوب را نخواهد داشت.

طراحی حرفه ای ظریف گرافیک

ایجاد تغییراتی در زاویه های دید پوستر

همواره پوسترها را از زوایای روبرو و مستقیم طراحی میکنند و سعی کنید سبک خاصی را خلق نمایید. زاویه های دید را عوض کنید و از گوشه و کنار و یا بالا به موضوع نگاه کنید و شکل دهید به آن. تا مخاطب بیشتر مشتاق دیدن و فهمیدن مطلب و پیام مورد نظرتان شود. توجه داشته باشید این کار زیرکانه و درست انجام شود تا مخاطب دچار مشکل و سردرگمی نشود.

استفاده از رنگ ها در طراحی پوستر

از رنگ هایی که تاثیرگذار هستند استفاده کنید. اگر در طراحی پوسترها، بروشورها و طراحی کاتالوگ از طراحی های تمام رنگی استفاده شود، قدرت نفوذ پذیری بیشتری خواهد داشت. سعی کنید به صورت راهبردی از رنگ ها استفاده کنید. به همانصورت رنگ های نابجا اثر عکس و دلزدگی را بر مخاطب خواهد گذاشت. رنگ بندی مناسب، هارمونی رنگ، تناسب و تضاد آن ها را بخوبی بشناسید تا بعنوان یک طراح خوب شناخته شوید.همواره سعی کنید هارمونی رنگ و کنتراست را در طراحی مد نظر قرار دهید. برای هر قشر و فرهنگی رنگ خاص خودش را استفاده نمایید. پوستر های کودکانه دنیای متفاوتی با پوستر اداری و یا نوجوانان خواهد داشت. رنگ ها اثر روانی و مهمی در طراحی دارند آن ها را جدی بگیرید. طرح های کودکانه رنگ های شوخ و شاد، طرح های رسمی رنگ ها جدی تر و تعدد رنگ کمتری دارند. موارد ریزی از این قبیل و شناخت سن مورد نظر و مخاطبان کمک زیادی در طرح و نقش خواهد داشت. پیشنهاد میکنیم مطلب مربوط به تاثیر رنگ در تبلیغات و طراحی گرافیک را مطالعه کنید.

طراحی پوستر خلاقانه ظریف گرافیک

فونت ها و تایپو گرافی در طراحی پوستر

استفاده از فونت های مختلف می تواند پیام های یک پوستر را به طور کلی تغییر دهد.از فونت های بولد، برای نشان دادن اهمیت و ظرافت یک مطلب از فونت های ایتالیک و برای بیان مطالب غیر رسمی و شوخ از فونت های لوس و فانتزی می توانید استفاده کنید. پیشنهاد تیم طراحی پوستر ظریف گرافیک به شما این است که بیش از 3 فونت در کار خود استفاده نکنید. عنوان، توضیحات، مطالب و جزئیات ریز هر کدام میتوانند فونت مخصوص بخود را داشته باشند و اهمیت هر یک در جایگاه و طراحی خاص خود مشخص خواهد شد. تایپو گرافی را حتما امتحان کنید. شما می توانید از اشکال، رنگ ها و تصاویر به ترکیب خوبی برای انتقال پیام خود استفاده نمایید.دقت داشته باشید هیچگاه از فونت های عجیب و غریب استفاده نکنید، نوشته ها را رمز گونه نکنید.

پوستر حرفه ای

رعایت سادگی در طراحی پوستر

حدالامکان از سادگی در طراحی پوستر استفاده شود. پوسترها به صورت شگفت انگیزی می تواند اثرات تبلیغاتی در جامعه داشته باشد. گاها در برخی پوستر شما متنی نمیبینید و فقط تصاویر است که جلوه گری می کنند. این هنر شما بعنوان یک طراح گرافیکی که بدانید چگونه پوستری طراحی کنید تا اثرات خوب و انتقال پیام راحت تری داشته باشد،خواه پوستری که متن، عکس و تصاویر و یا ترکیبی از این دو باشد.

طراحی پوستر خلاقانه و حرفه ای ظریف گرافیک

کادر بندی در طراحی پوستر

دقت داشته باشید جهت طراحی پوستر ها خود میتوانند در انتقال پیام به مخاطب بسیار مؤثر باشد. در صورت کلی پوسترهایی که بصورت عمودی طراحی می شود، پوسترهایی خبری است هرچه میزان این کادر باریک تر باشد، حاوی اخبار داغ و تندی خواهد بود. کادر عمودی چهره ای رسمی و عمومی تر به طرح خواهد داد. کادرهای افقی در زمینه های دینی، طبیعت و طراحی هایی که از آرامش خاصی برخوردارند و برای انتقال پیام سریع عمل نمیکنند استفاده میگردد. در موارد نادر از کادرهای مربعی نیز استفاده میگردد و بیشتر برای صلح، کارهای دوستانه و دموکراتیک و طراحی هایی که حامل پیام آشتی هستند استفاده میشود. پس پوستر ها همیشه از نظر کادر یکسان نیست و اندازه و فرم های متفاوتی را هم می تواند داشته باشد. اندازه ان را می توانید بنا به سلیقه شخصی و یا نیاز مشتری تغییر دهید. پوستر های خود را در اندازه و شکل های دایره ای متحان کنید. نا ممکن ها و نامتعارف ها باعث جلب توجه و خاص بودن طرح خواهد شد.

پوستر

تصویرسازی در طراحی پوستر

همیشه برای یک طراح گرافیک استفاده از تصاویر امکان پذیر و یا شاید مقرون به صرفه نباشد. در بعضی موارد یک طراح گرافیک باید یک عکاس خوب نیز باشد، اما عملا اینکار برای همه طراحان امکان پذیر نیست. در اینصورت باید به خلق تصاویر و ایجاد کاراکتر بپردازید و دنیای جدید را در مقابل خود رسم کنید. سعی کنید در این زمینه از تصاویر خلاقانه، جذاب و ایده های نو استفاده کنید. اینکار باعث ماندگاری و جذابیت اثر خواهد شد.

طراحی گرافیک پوستر

ایجاد قالب کلی در طراحی پوسترهای سریالی

گاهی بعضی پوسترها را باید در فصول مختلف و یا مناسبت های متفاوت مورد استفاده قرار دهید. طبیعتا باید در موقعیت و زمان طراحی به رنگ بندی و ترکیب بندی آن دقت نمایید. در این موارد کلیت پوستر یکی است و تنها رنگ ها تغییر میکند و المان ها و اجزا ممکن است جابجا شود. اما مخاطبی که قبلا طرح را در رنگ و فرم قبل دیده باشد. طرح جدید را خواهد شناخت و متوجه خواهد شد پوستر طراحی شده مربوط به چه سازمان و یا کسب و کاریست و تغییر رنگ و جابجایی ترکیبات از چه لحاظ است. این نشان دهنده کیفیت کار و معرفی یک طراحی خوب است.

پوستر خلاقانه

نکته در مورد طراحی پوستر

از مزایای طراحی ها گرافیکی باز بودن دست طراح است که بدون هیچ قاعده و قانونی میتوان به خلق تصاویری نو و بدیع پرداخت. طراحان گرافیک از محدود شدن بیزار هستند چرا که طراحی کاری بدون مرز و محدودیت است و طراح می تواند حرف اول و آخر را در طراحی و اجرای آن داشته باشد. در طراحی پوستر، طراحی بسته بندی، طراحی بروشور و سایر ابزارهای تبلیغاتی میتوان خلاقانه و غیر متعارف عمل کرد تا طرحی زیبا ایجاد کرد. همیشه در طراحی سبک خاص خود را داشته باشید، متفاوت باشید تا از سایر طراحان گرافیک طرح های شما باز شناخته شود.

برای دیدن نتیجه ی رعایت اصول طراحی پوستر خلاقانه و حرفه ای، کافیست نمونه کارهای طراحی پوستر ظریف گرافیک را مشاهده کنید.

3287 بازدید | نوشته شده در 10 مرداد 97
توسط تیم ظریف گرافیک |

تگ ها : طراحی طراحی گرافیک طراحی پوستر طراحی کاور موزیک طراحی پوستر خلاقانه طراحی پوستر حرفه ای
نظرات
علی ( چهارشنبه 10 مرداد )
مطالبتون خیلی خوبه من همیشه دنبال میکنم موارد آموزشی و کلیپ ویدئو های آپارات هم خوب بودن خیلی عالی حرف ندارین
ابراهیم زارع ( چهارشنبه 22 خرداد )
ممنون بابت مطلب خوبتون
سمیرا ( دوشنبه 07 مرداد )
سلام . پوستر دستی چیه؟ اصولش چیه؟ یعنی بدون نرم افزار. من نقاش هستم و بهم گفتن یه پوستر دستی طراحی کنم. ممنکنه زاهنمایی بفرمایید؟ مطلبی پیدا نکردن.
Sana ( جمعه 08 آذر )
ممنون واقعا مطالب خیلی مفید و کاملی بودن من برا دو روز دیگه ارائه داشتم کلا در مورد پوستر با این سایت کارم را افتاد...تشکرات فراوان
ثبت نظر
CAPTCHA