طراحی لوگو فرهنگی مذهبی (آلمان)

زمانی که از کشور آلمان تماس گرفتند و از ما خواستند که برای تبلیغ شیعه در آلمان شروع به طراحی لوگو کنیم، سنگینی این مسئولیت را حس کردیم. طراحی های نوین لوگو هر چقدر با موضوعات و دسته بندی های متنوع روبرو شوند، بیشتر مهارت و کارایی تیم حرفه ای طراحی لوگو ظریف گرافیک را به چالش می کشند، هر چند که چیدن پازل های فکری و الهام گرفتن از ایده ها برای خلاقیت در طراحی لوگو کار ماست، پس تمام المان ها و جوانب مختلف را در طراحی لوگو مذهبی به کار گرفتیم تا نقشی در تبلیغ مذهب تشیع در آلمان داشته باشیم.

المان ها و نمادهای تشیع در طراحی  لوگو مذهبی

می بایست لوگویی طراحی می کردیم که علاوه بر مذهبی بودن، تبلیغی باشد. هر چند که کار اصلی لوگو تبلیغ یک برند است اما درباره لوگو مذهبی تبلیغ امر به معروف و نهی از منکر هم مد نظر بود، یعنی ایده هایمان را باید فراتر از تبلیغ برند می بردیم تا در پس تبلیغات بصری لوگو، مخاطب را امر به معروف کند.

واقعه غدیر خم در طراحی لوگو مذهبی شیعه

در تمام مذاهب، شیعه را با نام حضرت علی (ع) یاد می کنند. ما از این روایت ها استفاده کردیم و طرحی از واقعه غدیر درحالیکه پیامبر (ص) دست حضرت علی (ع) را بالا می گیرد و به همه معرفی می کند را به تصویر کشیدیم و به عنوان یک تکه پازل برای تکمیل طرح نهایی لوگو مذهبی آماده کردیم.

کشتی نوح، نجات بخش پیروان راه حق

هر جا که سخن از نجات و نجات بخشی دنیا به میان باشد، کشتی نوح بر سر زبان هاست. ما از کشتی حضرت نوح الهام گرفتیم و طرحی از یک کشتی در میان دریای پهناور را طراحی کردیم. حال برای اینکه منظورمان را به مخاطب برسانیم که این کشتی با سایر سازه های هم نوعش فرق دارد از لوگوتایپ استفاده کردیم و نام کشتی نوح را به زبان عربی با فونتی شکیل و زیبا در پایین ترین بخش کشتی طراحی کردیم تا معرف کشتی نجات بخش نوح باشد.

تکمیل پازل ها در طراحی لوگو مذهبی

اکنو باید پازل ها را هم می چیدیم تا بتوانیم ایده نهایی طراحی لوگو مذهبی را انتقال دهیم. استفاده از یک کشتی و واقعه غدیر خم، باید بگونه ای در کنار هم قرار می گرفتند که لوگو مذهبی را نه تنها شلوغ نکنند بلکه طرحی ساده و جامع که بازگوی امر به معروف باشد را ارائه دهیم. بررسی های زیادی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که طرح کشتی نوح را بصورت واضح به تصویر بکشیم در حالیکه از دو طرف بادبان های کشتی، قامت پیامبر و حضرت علی (ع) نمایان باشد که در بالاترین بخش بادبان دستانشان در هم گره خورده و واقعه غدیر را تداعی می کنند.

اکنون طراحی لوگو مذهبی به مرحله ای رسیده بود که باید غالب نهایی طراحی و  پروژه آن بسته می شد. در غالب نهایی کشتی را درون دریا و آب های آزاد به تصویر کشیدیم و درون دایره ای که نماد افق خورشید است قرار دادیم. در پایین دایره مرزها را شکستیم و با خطوط منحنی افقی لایه هایی از اموج دریا را به خارج از مرزها هدایت کردیم تا تبلیغ تشیع سراسری و بین الملی را نشان دهیم. برای اینکه حس رها شدن و آزادگی را به پیروان و کسانیکه با کشتی نوح همراه شوند را انتقال دهیم، پرنده های  آزادی را در اطراف کشتی و در آسمان افق پرواز به تصویر کشیدیم.

رنگ ها در طراحی لوگو مذهبی

استفاده از رنگ ها در طراحی لوگو مذهبی باید با دقت زیاد انجام می شد، رنگ هایی که مفهوم و نماد تشیع را برسانند مثل رنگ سبز که در شال گردن و کلاه اولاد پیغمبر استفاده می شود، به همین منظور از رنگ سبز برای جان بخشیدن به المان های تصویری در لوگو استفاده کردیم در حالی که افق و حاله ی تابان پس زمینه را به رنگ زرد طراحی کردیم تا نوری که از پس طرح می تابد را به تصویر بکشیم.

طراحی لوگو کانون فرهنگی مذهبی در مشهدطراحی لوگو فرهنگی مذهبی در مشهدطراحی حرفه ای لوگو مذهبی و فرهنگی در تهرانطراحی تخصصی لوگو کانون فرهنگی در مشهدطراحی خلاقانه کانون فرهنگی مذهبی در تهرانطراحی لوگو مذهبی در مشهد

ثبت نظر
CAPTCHA