طراحی بسته بندی خرما، چه‌ها و چگونه‌ها!

خرما از جمله میوه هایی است که ارزش غذایی فراوانی دارد و مواد قندی بالایی حدود 70 درصد را دارا می باشد. از انواع فراورده های آن می توان به شیره خرما، لواشک خرما، شکلات منجمد خرما، سس، رب، ترشی، چیپس خرما، حلوای خرما، کلمپه، عصاره نوشابه و ... اشاره کرد. هر کدام از موارد فوق بسته به نوع جامد و مایع همانطور که در مقاله طراحی بسته بندی مواد غذایی که قبلا به آن اشاره شد بسته بندی های خاص خود را دارند.

طراحی بسته بندی خلاقانه

از انواع خرما می توان به خرمای پیارم، خرمای مضافتی، خرمای گنتار، خرمای استعمران، خرمای شاهانی، خرمای زاهدی، خرمای کبکاب، خرمای ربی، خرمای خضراوی، و... اشاره نمود.

انواع طراحی بسته بندی خرما

خرما را می توان درانوع مختلف بسته ها ارائه داد:

  • منگنه ای
  • چسبی

در نمونه بسته بندی های رطب مضافتی میتوان این نمونه طرح را مشاهده نمود که قسمت های مختلف بسته با منگنه بهم متصل می شوند.

نمونه های چسبی را می توان به نمونه بسته بندی هایی اشاره کرد که کبریتی هستند و حالت کشویی جعبه در کاور یا رول بسته قرار می گیرد. این نوع بسته بندی ظاهری شکیل تر نسبت به نوع منگنه ای دارد.

بسته بندی که برای خرماهای صادراتی مورد استفاده قرار میگیرد، ظاهر جذاب و منحصر به فردی دارند و ظاهر و طراحی آن یک دست و یکپارچه است. در این نمونه ها از منگنه و چسب استفاده نمی شود.

طراحی بسته بندی خرما

خرما را به صورت بسته های فله ای و کوچک هم میتوان عرضه کرد بسته های کوچک را می توان به نوع fishbone بنام glovebox معرفی نمود.

خرماهای شیرین و شهد دار فله ای قالبا در بسته های کارتنی بزرگ آماده و ارائه می گردد.

در طراحی بسته بندی های خرما و یا انواع بسته بندی خوراکی ها سعی کنید قسمتی را جهت قابل مشاهده بودن محصول برای مشتریان قرار دهید. مخاطب کالا و یا خوراکی های تازه را در بسته بندی های هرچه قابل مشاهده تر، بیشتر می پسندند و با اعتماد و اطمینان بیشتر خرید خواهند کرد.

طراحی خلاقانه ظریف گرافیک

صادرات خرما

بازارهای هدف خرمای ایران (بدون هسته) را می توان اروپا (انگلستان، آلمان، هلند و سوئد)، استرالیا، نیوزلند، کانادا و کشورهای اروپای شرقی(لهستان و روسیه) را نام برد و در مقابل خرمای هسته دار ایران بیشتر برای ملت های اسلامی از جمله اندونزی، مالزی، هندوستان، پاکستان، کشورهای آسیای مرکزی، روسیه، اوکراین و کشورهایی از اروپای شمالی مانند سوئد، نروژ و دانمارک ارائه می شند. در این کشور ها که هر کدام نوع خاص نیاز جامعه خود را تقاضا دارند وظیفه طراحان حرفه ای گرافیک است که باید بدانند بهترین روش و بیشترین نیاز یک جامعه، یک کشور و مردمان متفاوت از مردمان ایران چگونه برانگیخته می شود تا طراحی بسته بندی و نوع بسته بندی خرما بیشتر مورد توجه قرار گیرد. ایران به دلیل مناسب بودن قیمت مبادلات خرما در میان کشورها محبوبیت خاصی دارد و آنچه طراحان گرافیک باید مد نظر قرار دهند نیازهای بازار هدف است.

همانطور که گفتیم مشتریان بازار خرمای ایران کشور های مسلمان و غیر مسلمان هستند. دو گونه متفاوت با حجم و محتویات مختلف را تقاضا دارند. در کشورهای عربی بسته بندی های خرما در حجم ها بزرگتر و کشورهای اروپایی تمایل به استفاده از خرما به صورت وعده ای و کمتر دارند پس باید در این ممالک بسته بندی های خرما کوچک و به میزان نیاز روزانه مصرف کننده در نظر گرفت.

اصول رنگ بندی در طراحی بسته بندی خرما

سعی کنید قبل از اقدام به هر کاری در زمینه طراحی فرهنگ مردم آن کشورها را در نظر بگیرید. وقتی شما بعنوان یک طراح ایرانی برای جامعه خود و مردم که از نژاد و فرهنگ خودتان هستند طراحی می کنید کاملا به ویژگی های خواستاری و نیازهای مشتریان واقفید و مطمئنا بهتر می توانید در این زمینه گام بردارید و شروع به طراحی کنید د و در نهایت طرحی با خروجی مطلوب ارائه نمایید. اما زمانیکه که هدف شما بازاری غیر از فرهنگ خودتان است حتما در این زمینه مطالعه، تحقیق و یا مشاهده نمونه های مشابه را داشته باشید. رنگ ها از انرژی و فرکانس های بالایی برخوردارند. حس نفرت، دوست داشتن، جذابیت، چشمنوازی را قبل از هر چیزی در طراحی های گرافیکی خود در نظر بگیرید. با دانستن این موارد شما قبل از شروع به طراحی 50 درصد راه را رفته اید و به مراتب از طراحان در زمینه کاری خودتان جلوتر خواهید بود. بعنوان مثال چینی رنگ سفید، هندوستان رنگ سبز،ژاپن طلایی و نقره ای، مالزی طلایی و سبز، پاکستان سبز و نارنجی، سنگاپور رنگ زرد را به صورت سمبلیک نمادین استفاده می نمایند. پیشنهاد می کنیم هر چه به علاقه و فرهنگ ها بیشتر توجه داشته کنید موفق تر خواهید بود. توصیه ظریف گرافیک به شما قبل از طراحی بسته بندی خرما مطالعه روانشناسی رنگ در طراحی بسته بندی است .

هدف از صادرات خرمای بسته بندی چیست؟

  • معرفی خرمای صادراتی ایران به بازارهای جهانی
  • میتوان در زمینه ای غیر از صادرات نفتی به سود آوری قابل توجهی دست یافت
  • افزایش زمینه اشتغال از مرحله تولید تا فروش
  • ایجاد موقعیت مناسب در سطح بین المللی

طراحی بسته بندی مواد غذایی خرما

ضعف های بسته بندی و نگهداری در ایران

متاسفانه در ایران طراحی بسته بندی و همچنین حفظ و نگهداری خرما در بسته بندی در انبارها اصولی اجرا و رعایت نمی شود. یکی از دلایل اصلی آن میتواند کوچک بودن انبارهای نگهداری خرما باشد. (که) باعث تلنبار شدن و ماندگی محصول و در نهایت متاسفانه دور ریز شود. شما بعنوان یک طراح گرافیک حرفه ای در طراحی بسته بندی های حرفه ای باید در نظر داشته باشید، بهترین موادی که بعنوان مواد اولیه در تهیه بسته بندی مواد غذایی همچون خرما مورد استفاده قرار میگیرد، مقوا، کاغذ و انواع مختلف پلاستیک می باشد.

سعی کنید در طراحی بسته بندی خرما و یا کلیه خوراکی ها و محصولات در درجه اول از طراحی سبز(قابل بازگشت به طبیعت-قابلیت تجزیه شدن) و یا بسته بندی هایی که قابلیت استفاده از آن ها را مشتریان به شیوه های مختلف داشته باشند را ارائه نمود. به بیانی دیگر بسته بندی هایی را ارائه نمایید که ارزش افزوده داشته باشند.

ابعاد بسته بندی خرما

برای مصارف مختلف متفاوت است شما می توانید در انواع کارتنی بزرگ، کوچک جهت مصارف روزانه و یا متوسط جهت مصارف دوره ای طراحی نمایید.

بسته بندی رطب مضافتی

کلام آخر

می توانید در ادامه از نمونه های بسته بندی ظریف گرافیک دیدن نمایید و در صورت لزوم همواره برآنیم تا خدمات طراحی و تبلیغاتی را با بهترین حالت ممکن و در کمترین زمان به شما عزیزان ارائه نماییم.

 

نظرات
رحیم لطیفی ( یکشنبه 02 تیر )
سلام بهترین طرحهای کاریتونجهت بسته بندی خرما استعمران جهت صادرات روسیه میشه برامون عکسشوارسال کنی
باربد ولیزاده ( چهارشنبه 23 بهمن )
لطفا اگه امکانش هست تماس بگیرید جهت طراحی و بسته بندی محصولم میخواستم صحبت کنم. سپاس
ثبت نظر
CAPTCHA